Konya Hayvancılığında Rasyonelleşme Projesi

Projemizin Eğitim Faaliyetini gerçekleştirdik

Projemizin Eğitim Faaliyetini gerçekleştirdik

Projemizin Eğitim Faaliyetini gerçekleştirdik

KONYA HAYVANCILIĞINDA RASYONELLEŞME PROJESİ EĞİTİM FAALİYETİ 

KOP idaresi tarafından 2016 yılı KOP TEYAP kapsamında desteklen Konya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan projemizin ortakları; Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Konya Veteriner Hekimleri Odasıdır.

Projemiz iki konu başlığı üzerinden uygulamayı düşünüyoruz. Konulardan biri rasyon hazırlama diğer ise koruyucu hekimliktir. Her iki konu başlığı da bir hayvancılık işletmesinin en büyük giderlerindendir

Bir işletmenin %70 giderinin sadece yem gideri olduğu düşünüldüğünde hayvan beslemenin ekonomik açıdan ne kadar önem arz ettiği anlaşılmaktadır. Çiftçilerin bilinçlendirilmesi ve hayvanların bu sayede verimlerinin arttırılması için uzman bir personelden verilecek eğitimle rasyon hazırlanmasının destek sağlanmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Koruyucu Hekimlik ise sürü sağlığı ve yönetimi anlayışı  ile konuları ele almak sürü sağlığını ilgilendiren hastalıklarda koruyucu hekimliğe ağırlık vererek sürü sağlığını koruyarak hem üreticiyi korumak hem tüketiciye güvenli sağlıklı ürünler sunmak ve hem de kendilerine kazanç elde ederek işletmedeki verimliliği arttırmaktır.
lefon Uygulaması ile çiftçilerimiz Büyükbaş Hayvanlarının ihtiyaçlarına göre mevcutta ekiliş yaptığı veya bulundurduğu yem bitkilerine göre rasyon hazırlayabilecektir. Ayrıca yıl boyunca işletmelerin koruyucu hekimlik, biyogüvenlik yönünden bildirim yapabilecek olan Akıllı Telefon Uygulamasını, Android tabanlı işletim sistemi uygulama yükleme platformu Google Play Store üzerinden herkes ücretsiz olarak yüklenebilecektir.

Projemiz kapsamında www.rasyon.gov.tr internet sitesi hazırlanmış ve bu site sayesinde aynı Akıllı Telefon uygulaması gibi çiftçilerimiz rasyon hazırlayabilecekler ve projemizin tüm aşamalarından haberdar olacaklardır. Ayrıca eğitim sırasında eğitimcilerimizin sunuları video çekilerek proje internet sitesine yüklenecek, böylelikle tüm çiftçilerimiz eğitimleri sonradan izleyebileceklerdir.

Ayrıca proje kapsamında çiftçilerimizin hayvancılık işletmelerinde asabilecekleri ve birçok yönden projemizin amaçlarına yönelik bilgi alabilecekleri Skala Kartları proje ortaklarımız tarafından proje kapsamında hazırlanacak ve çiftçilerimize dağıtılacaktır.

Projemizin hedef kitlesi; Konya ilinde çiftçilikle uğraşan özellikle 18-45 yaş arası genç çiftçiler olacaktır. Çiftçilerimizi özellikle hem hayvancılıkla hem de yem bitkisi ekilişi ile uğraşan kişilerden seçilecektir. Projemizin amaçlarına uygun olarak yem bitkisi ekilişi yapan 100 başa kadar hayvan varlığına sahip çiftçiler seçilecektir. Proje kapsamında yukarıda belirtilen özellikleri taşıyan 80 çiftçi düşünülmektedir.

Bu bağlamda 26-27-28 Eylül 2017 tarihlerinde Nevşehir İlinde Otelde 3 gün boyunca konusunda uzman eğitimcilerle eğitim verildi. Eğitim Programına Konya ilinden18-45 yaş arası 80 çiftçi katılım sağlandı. Konya İl Gıda Tarım Müdürlüğü İl Müdürü Seyfettin BAYDAR, İl Müdür Yardımcısı Orhan TAT, Şube Müdürü Süleyman ÖZCAN, Konya Veteriner Hekimleri Odası Başkan Yardımcısı Halil İbrahim SÖZMEN ile Konya İlimizin Çifti Örgütlerinin Başkanları katıldı.

Konya Hayvancılığında Rasyonelleşme projesinin Konya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde Veteriner Hekim Mehmet ŞENARSLAN’ın proje koordinatörlüğünde gerçekleştirilen eğitim faaliyetlerinde; Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Prof. Dr. Yılmaz BAHTİYARCA, Veteriner Fakültesinden Prof. Dr. H. Hüseyin HADİMLİ, Bahri Dağdaş Uluslararası Araştırma Enstitüsünden Dr. B. Emre TEKE ve Dr. Bülent BÜLBÜL, Konya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Zooteknist Ahmet TETİK ve Veteriner Hekim Cem ÇETİN tarafından Hayvan Besleme ve Rasyon Hazırlama ile Koruyucu Hekimlik ve Biyogüvenlik konularında eğitim verildi. Projenin çözüm ortağı Entegre Yazılım tarafından Akıllı Telefon Uygulamasının tanıtımı ve bilgilendirilmesi yapıldı.

Projenin kapanış konuşmalarında İl Müdürü Seyfettin BAYDAR proje hakkında “KOP idaresi tarafından 2016 yılı KOP TEYAP kapsamında desteklen Konya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan 16 projeden bir tanesi olan bu projemiz özelikle marka olarak hususi olarak görmekteyim. Proje ortaklarına ve projeyi hazırlayanlara özellikle teşekkür ediyorum. Hızla artan dünya nüfusu öngördüğümüzde birim alanda daha fazla verim aynı zamanda insan sağlığını düşünen projeler üretmemiz gerekmektedir. Bu proje sayesinde bilgi ve teknoloji üzerine oturmuş, yenilikçi, akılcı bir proje gerçekleştiriyoruz. Projenin iki ayağı var. Bunlardan bir tanesi Rasyon ayağı diğeri ise Koruyucu Hekimlik. Hayvan Sağlığı yönüyle İl Müdürlüğümüz ciddi anlamda üzerinde duruyoruz. Rasyon hazırlama konusunun ne kadar önemli olduğunu bir işletmenin % 70 giderinin yem giderinin oluşturduğunu düşünülünce bu işlemlerin teknoloji ile yapılması gerektiği ve bu konularda eğitim verilmesi önem arz etmektedir. Proje ile Koruyucu Hekimlik konularında sürü sağlığı ve yönetimi anlayışını ele almak sürü sağlığını ilgilendiren hastalıklarda koruyucu hekimliğe ağırlık vererek sürü sağlığını koruyarak hem üreticiyi korumak hem tüketiciye güvenli sağlıklı ürünler sunmak ve hem de kendilerine kazanç elde ederek işletmedeki verimliliği arttırmaktır. 18-45 yaş arası genç çiftçilerimiz burada eğitim almış oldular. Amacımız yem bitkisi ekilişi yapan 100 başa kadar hayvan varlığına sahip çiftçiler üzerinde eğitim vermektedir ki bunu da başarmış bulunmaktayız. Projemizin en önemli çıktılarında birisi Akıllı Telefon Uygulaması ki şu an için ücretsiz olarak Akıllı Telefonlarda yüklenebilmekte ve rasyon.gov.tr internet adresinden işlem yapılabilmektedir. Diğer bir çıktımız ise Görsel Skala Kartları ile işletmelerin ihtiyacı olan bilgilere kolaylıkla ulaşılabileceklerdir. ” Projenin sonunda projeye katılanlara Katılım Belgesi ve proje kapsamında hazırlanan Görsel Skala Kartlarının dağıtımı yapıldı.

 

www.rasyon.gov.tr

Facebook        : www.facebook.com/rasyonellesme

Twitter           : #rasyonellesme

Youtube          : rasyonelleşme?

Proje Koordinatörü : Mehmet ŞENARSLAN  –  532 420 8923          [email protected]